Podesłano mi taki post;

Zdjęcie jeśli jest prawdziwe to wygląda dość ciekawie. Zdecydowanie ustawione, skoro nic nie trzeba było cenzurować a szeregowy FUrM0M42067 ewidentnie przygotowuje się do skasowania jakiegoś Rosjanina taktyką 360-no-scope). Ale mapa, dużo strzałeczek, okienka z podglądem “in-game” chata… No więc postanowiłem sprawdzić co to za nowy system.

W artykule The Times na który powołuje się ten post akurat o takich funkcjonalnościach (sterowanie rojem dronów, koordynacja ognia artyleryjskiego) nie ma mowy, ani nie ma tego obrazu. Źródła obrazu ustalić nie byłem w stanie namierzyć bo google spierdoliło do końca swoje wyszukiwanie obrazem i kieruje mnie na losowe posty na socialmediach, bardzo ewidentnie go nie zawierających. Generalnie jest tam opisywany portal Brave1. To ten system od punktów za ubitych Rosjan i kupowaniu za to lepszej broni dla jednostek, o którym było już dużo mowy. Działa w ten sposób co najmniej od 2025. Artykuł Timesa jest o tym, że zachodni oficjele nie czują się najlepiej, z tym, że system “grywalizuje” wojnę przyznając jednostkom punkty i wyświetla “wyniki” w sposób zbliżony do strzelanek czy też oznacza rosyjskie straty ikonkami z trupią czachą.

Z faktycznym systemem zarządzania chodzi raczej o znany od paru lat “Delta”. Więc też dyskusyjnie nowy. Pierwsze oficjalne testy w 2017, wdrożony w 2022, w 2023 zarządzono wdrożenie na całą armię (wikipedia). Ten faktycznie posiada przynajmniej ten drugi element sterowania ogniami artyleryjskimi, bo ogłaszał to ich MON. Jego możliwości w zakresie sterowania dronów nie są znane ze względu na oczywistą tajemnicę wojskową. Może ktoś właśnie miał war-thunder-forum moment i upublicznił coś tajnego (sterowanie rojami), a może jest zupełnie losowy zlepek informacji i wyobrażeń z efektownym zdjęciem. Czekam na oparty na tym jednym twicie artykuł na onecie.

    • pfm@szmer.info
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      27 days ago

      Ty coś tam widzisz? U mnie jest zbyt rozmyty żebym dostrzegł ejajowe kulfony.

      • rysiek@szmer.info
        link
        fedilink
        arrow-up
        4
        ·
        27 days ago

        Jak klikniesz w linkę do oryginału, to tam jest wyższej rozdzielczości “zdjęcie”